PIRET LAUK
Jõutreening raseduse ajal?
Jah, MUIDUGI!
Liikumine raseduse ajal on kasulik kehale ja vaimule. Kui tegu on normaalselt kulgeva ning igati terve rasedusega on mõõdukas treeningkoormus igati tervitatav. Treening raseduse ajal aitab vähendada pingeid, hoida kehakaal normis ning ka ema rõõmsa ja rahulolevana. Samuti on sünnitusjärgne taastumine kiirem, kui ema on end ootuse ajal füüsiliselt aktiivsena hoidnud.
Kuidas on aga lood jõutreeninguga?
Lihaste hea vorm ja tähtsus tuleb raseduse ajal esile ning võib aidata vältida mitmeid vaevusi nagu näiteks seljavalu, nõrgad vaagnapõhjalihased jpm. Nii nagu iga teise treeningugagi tuleb jõutreeningu puhul kuulata oma enesetunnet (mitte jälgida pelgalt treeningkava). Igal juhul võib jõutreeninguga jätkata raseduse ajal täpselt nii kaua kuni see mugav tundub.

Mida öelda aga inimesele, kes peab raseduseaegset jõutrenni valeks, sest „raskusi ei tohi tõsta"? Tõepoolest, raskuste kontrollimatu tõstmine ja rapsimine võib veel kõhus kasvava beebi ja tema ema jaoks halvasti lõppeda. Enamasti juhtub see aga mööblit, poekotte või vanemaid lapsi tõstes, mitte jõusaalis, kui soorituse tehnika ja harjutuste valik on läbimõeldud. Just seetõttu tuleks harjutusi sooritada ka raskusega, mis on kuni 70-80% sinu maksimaalsest võimekusest. Ühe kuni viiekorduselised seeriad tasub seega tahaplaanile jätta. Sobiv korduste vahemik võiks alata 12 kordusest.

Iga treeningu ja tegevuse käigus peab aga meeles pidama, et kõige selle eesmärgiks on ilmale tuua tugev ja terve laps.
Iga treeningu ja tegevuse käigus peab aga meeles pidama, et kõige selle eesmärgiks on ilmale tuua tugev ja terve laps.
Mida panna tähele rasedusaegsel treeningul?

  1. Kindlasti konsulteeri oma arstiga ning saa „roheline tuli" treeningutega jätkamiseks
  2. Rasedus ei ole aeg, mil tugevate raskustreeningutega esmatutvust luua. Küll aga kui soovid sammud jõusaali seada, siis on seal palju võimalusi kasutada erinevaid masinaid ning sooritada keharaskusega harjutusi
  3. Vajadusel pea harjutuste valiku osas nõu treeneriga, kellel on eelnev kogemus rasedate jõutreeninguga
  4. Harjutusi sooritades jälgi, et sa ei hoia hinge kinni
  5. Väldi kõhulihastele suunatud harjutusi (nagu istesse tõusud)
  6. Kui tunned end mõnd harjutust sooritades kehvasti, jäta sooritus koheselt pooleli.

Made on
Tilda