piret
Laste ja noorte jõutreening – alustada ei ole kunagi liiga vara! Osa 1
Laste jõutreeninguga seotud müüte levib liigagi palju. Mida rohkem müütidest rääkida ning neid ümber lükata, seda suurem on tõenäosus, et ühiskond tervikuna kujundab oma iganenud seisukohad ümber.
Ehk oled Sinagi kuulnud väidet, et jõutreening paneb kasvu kinni ning raskuste tõstmine ei ole arenevale organismile sobilik. „Parajaks" eaks jõutreeningutega alustamiseks on peetud erinevate allikate poolt küll 12, 14 või isegi 16 aastat. Kõik eelnimetatu on aga müüt, mida pole kuidagi tõestatud. Teadus on tõestanud hoopis vastupidist. Jõutreening on lastele ja noortele ohutu, efektiivne ning arengule vajalik treeningviis.
WHO soovitab alustada jõutreeninguga juba 10 aastaselt.
Täiesti reaalne, et raskusi võivad teatud tingimuste täitmisel tõsta ka veel nooremad, näiteks 7-8 aastased. Jõutreening ei peaks selles vanuses olema struktureeritud ega eesmärk omaette. Väga hästi sobib jõutreening mõne teise meeldiva spordiala toetava tegevusena. Oluline on leida sobivad harjutused vastavalt lapse või noore enda võimekusele. See tähendab seda, et kui noor on piisavalt võimekas, siis ei pea jääma ainult enda keharaskuse juurde vaid võib julgelt kasutada lisaraskusena kange, hantleid või treeningseadmeid. Ka päris noored lapsed tegelevad ju kaudselt lihasjõu arendamisega - näiteks rippumine, ronimine, krabi kõnnid, täiskükis mängimine jne. Need liigutusmustrid on ju kaudselt ülekantavad sellesse, mida me jõusaalis teeme. Ning mis peamine – treening peab olema FUN!
Jõutreeningu kasulikkust noortele ilmestavad hästi järgmised punktid:

1. Noor kohaneb aktiivse ja sportliku eluviisiga
2. Muutub kehakoostis (väheneb rasva osakaal), seega sobib jõutreening hästi ka ülekaalulistele lastele
3. Suureneb lihastoonus
4. Väheneb vigastuste risk
5. Paraneb üldine jõudlus
6. Tõuseb luukoe tihedus
7. Paraneb üldine motoorne sooritusvõime
8. Suureneb enesekindlus ja vaimne heaolu

Järgmisest postitusest saad teada, mida tuleb laste ja noorte jõutreeningul silmas pidada.

Liitu meie Facebook'i grupiga "Treening ja toitumine - targalt vormi" ning saa osa põnevatest aruteludest.
Made on
Tilda