Kas sa tundsid, et treener kontrollib sinu elu?
Jah, aga ma ise ei saanud sellest aru. Kui kõrvalt inimesed sellele tähelepanu juhtisid, siis ma ei uskunud neid. Mingi hetk aga käis klõps ja ma olen tõesti õnnelik, et see tuli. Taastumine sellest võtab aega.
Mis sa arvad, kuhu sa oleksid jõudnud, kui oleksid nii jätkanud?
Ma ei teagi.. ilmselt oleksin auku jõudnud. Ühe korra ma olen teadmatusest „augus käinud". Arvasin, et mida vähem ma söön ja rohkem treenin, seda parema vormi ma saavutan. Kui oleksin sellega nüüd edasi läinud… ma ei oleks jõudnud lavale. Ma olin nii närviline ja emotsionaalselt kurnatud. Kõik inimsuhted olid sassis, mul ei olnud aega kellegi jaoks, ma karjusin kodus. Mul on siiralt kahju inimestest, kes minu ümber olid. Mida ma küll võisin öelda vaid seetõttu, et olin näljane ja mul ei olnud lubatud süüa!
Minu esimene õnnehetk oli see, kui võisin lüüa hambad õuna seda kaalumata ning mõtlemata, kas ma tohin seda süüa. Tegelikult olen ma alati arvanud, et teatud toiduainete endale keelamine ei toimi, sest keha hakkab seda just tahtma. Nüüd ma mõistan seda veel paremini.
Ütlen ausalt – võistlemine on mingil määral toitumishäire, aga kõike saab kontrollida ning võistlusdieedile saab samuti läheneda targalt. Ma tahan minna uuesti lavale, kuid ma ei tea veel millal. Hetkel ma tunnen rõõmu trenni tegemisest. Tunnen ennast jälle inimesena.
Vahepealse treeneriga oligi valesti see, et ma kaotasin ära ennast, enda elujõu, rõõmu ja tahtmise asju teha. Kuna ma ei ole allaandja tüüp, siis ma tegin kõik asjad ära, kuid liiga kõrge hinnaga. Kui juba sel hetkel oli pingutus maksimaalne, siis kuhu edasi?
Ütlesid, et see olukord mõjutas sinu suhteid lähedastega. Kas need on nüüdseks taastunud?
Eks see kõik võtab aega, aga jah, enam-vähem on taastunud. See periood oli piisavalt pikk. Kodused inimesed olid nõus mind võistlusdieediga toetama, minu vanemad andsid 110%, et saaksin selle spordialaga tegeleda. Antud perioodil, mil treenisin siis „uue treeneri" käe all, pidid nad mind taluma veelgi hullemas versioonis võrreldes võistlusdieediga. Näiteks me ei saanud minna perega välja sööma, sest mina keeldusin! Ütlesin EI, mulle ei ole see lubatud. Sellest tekkis palju tülisid. Tänasel päeval mul selliseid piiranguid ei ole – tõmban trennis rekordeid ning naudin muid tegevusi.
Mis sinu tervisega toimus võistlusdieedi ajal ning peale seda?
Meeletu rampväsimus, jõuetus.. Kui sa lähed söömata trenni, siis tekib mõte – kas ma saan hakkama või ei? Enam ma ei lähe iial tühja kõhuga trenni. Ma ei teinud seda isegi võistlusdieedi ajal, kuid uue treeneri käe all ma pidin seda tegema.
Kirjutasin enne üht trenni oma heale sõbrannale: „Mul on selline nälg, et kukku või kokku ja ma pole isegi dieedil! Kuhu ma nii jõuan?".
Temaga suhtlemine pani mind esimest korda mõtlema, et ehk see lähenemine lihtsalt ei sobi mulle.
Ma tunnen praegu vabadust, minust kadus ära stress. Loomulikult ei söö ma kõike, kuid ei keela endale midagi.
Fitnessi maailm on küll ilus, kuid see teeb paraku ka inimesi katki.
Kas tunned, et oled nüüd kogu situatsioonist nüüdseks taastunud?
Täiesti taastunud kindlasti ei ole. Mingitel hetkedel tunnen ikka süütunnet peale teatud toitude söömist. Tahaksin sellest lahti saada. Treeneri vahetuse üle olen nii õnnelik (Liis treenib nüüdseks Egerti käe all) – ma tulen trenni rõõmuga, teen jõutrennile lisaks ka rattasõitu ja kõndimist. Kaalun küll aeg-ajalt toitu, kuid ei jälgi ennast enam nii rangelt.
Ma tunnen, et pean olema iseendaga sõber, kuid see võtab veel aega. Pean leidma rahu iseendaga, et uuesti sellisesse auku mitte sattuda.
Tean, et tõstad praegu suuri raskusi ning purustad rekordeid.
Jaa, see on väga äge! Ehk fitness ei olegi enam nii teema, äkki võiks tulevikus isegi jõutõstmist proovida. Hetkel on eesmärk saada keha üheks tugevaks tervikuks.
Kas sa tunned hetkel endaga rahulolu?
Mingitel hetkedel, aga mitte alati. Minu kehakaal on tõusnud ning minapildiga leppimine võtab aega. Mida päev edasi, seda lihtsamaks see läheb.
Tunnen, et kõige hullem kogu loo juures on see, et ma ei kuulanud oma lähedasi, kes kogu ajal sellele tähelepanu juhtisid. Ma kas ei tahtnud või ei osanud neid kuulata.
Mida sa fitnessi teekonnast kaasa võtad ning mida oled õppinud?
Kõige olulisem on sisemine rahu. Pead olema endaga rahul enne kui oled muude asjadega rahul. Pead õppima iseennast armastama. Sa pead olema rahul ka väljaspool lava. Pead iseennast kiitma. Sisekõne endaga peab olema justkui parima sõbraga.
*Antud lugu on anonüümne eesmärgiga jagada ühe noore naise lugu ning vältida võimalikku isiklikku viha ning kriitikat.